Zdrowa dieta dla przedszkolaka

0
557
Zdrowa dieta przedszkolaka nieco różni się od tej, która jest zalecana osobom dorosłym. Dziecko w tym wieku nie musi unikać cukrów prostych czy pokarmów, które są źródłem cholesterolu. Na przykład jajek czy mięsa. Jadłospis malucha powinien być przede wszytkim jak najbardziej zróżnicowany. Bogaty w pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże owoce i warzywa.

Co powinien jeść przedszkolak każdego dnia?

Przedszkole to różnorodność. Jak wcześniej wspominano podstawą powinny być produkty zbożowe. Chleby, bułki, makarony  czy kasze. W przypadku dziecka w tym wieku warto na zmianę podawać pieczywo pełnoziarniste i białe. Nie da się ukryć, że grahamki czy chleb razowy są bardzo zdrowe i pełne błonnika, ale także dość ciężkostrawne. Dlatego warto od czasu do czasu zastępować je białym pieczywem, na przykład kajzerkami. Dzięki temu przewód pokarmowy dziecka będzie mógł odpocząć. Ta sama zasada dotyczy kasz czy makaronów.
Nie możemy też zapominać o owocach i warzywach. Warto podawać je dziecku jak najczęściej. Mogą pojawiać się, jako surówka do obiadu czy smaczna przekąska. Podstawmy na różnorodność. Niech nasze dziecko eksperymentuje z nowymi smakami i zapachami. Nie każdy owoc czy warzywo dziecko polubi od razu. Ale nie warto się zrażać. Najważniejsze, żeby maluch wyrabiał sobie dobre nawyki żywieniowe, które zaprocentują w przyszłości.
Kolejna istotna grupa produktów to nabiał. Nie podawajmy dzieciom w wieku przedszkolnym produktów odtłuszczonych.Wszystko dlatego, że zawarte w nabiale składniki potrzebują tłuszczy, aby się dobrze wchłonąć. Warto postawić na produkty fermentowane, takie jak jogurty czy kefiry. Zawarte w nich bakterie wspomagają pracę układu pokarmowego.

Czego należy unikać?

Na pewno powinniśmy kontrolować ilość spożywanych przez dziecko słodyczy oraz słonych przekąsek. Oczywiście nie musimy ich całkowicie wykluczać z jadłospisu dziecka. Jednak  ważne żeby w tym przypadku zachować umiar i zdrowy rozsądek. Wszak nie od dzisiaj nam wszystkim wiadomo, że to właśnie zakazany owoc smakuje najlepiej.
Przykładowe menu w przedszkolu dostępne jest na stronie Żłobek i przedszkole Świat Dziecka.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.