Zaproszenia ślubne – co warto wiedzieć?

0
96

Podczas planowania ślubu i przyjęcia weselnego, jednym z podstawowych elementów są ślubne zaproszenia. Aby jednak nie popełnić błędu podczas ich tworzenia, warto zastanowić się na pewnymi kwestiami. Co warto wiedzieć o wypisywaniu zaproszeń ślubnych? Jak poprawnie przygotować listę gości?

Wypisywanie zaproszeń

Zaproszenia stanowią jeden z najważniejszych elementów przygotowań do ślubu. O czym warto pamiętać? Wszelkie informacje zamieszczone na zaproszeniu powinny być czytelne. Na samym początku, powinno się umieścić informację, kto zaprasza. W przypadku, gdy rodzice pomagają finansowo, należy wymienić również rodziców. Natomiast pary zapraszające tylko w swoim imieniu, mogą zdecydować się na specjalne zaproszenia ślubne dla rodziców z prośbą o błogosławieństwo.

Dane gości mogą zostać wypisane ręcznie lub mogą być nadrukowane. Nie ma w tej kwestii reguły. Wybór zależy wyłącznie od preferencji pary młodej.

Oczywiście w środku zaproszenia należy umieścić miejsce i godzinę ślubu. Należy podać również dane kontaktowe w celu potwierdzenia przybycia. Niektóre pary dodatkowo decydują się na umieszczenie wierszyka lub cytatu (oczywiście z reguły jest to tekst nawiązujący do motywu miłości).

Przygotowanie listy gości

Wiele par decyduje się na wydrukowanie danych gości. W takim wypadku należy dostarczyć odpowiednio przygotowaną listę gości do drukarni. Nazwiska przesłane do drukarni powinny być odmienione w prawidłowej formie.

W przypadku małżeństwa, najpierw powinno się wymienić imię kobiety, a w następnej kolejności mężczyzny. Na samym końcu znajduje się nazwisko. Jak je poprawnie zapisać?

  • dwuczłonowe nazwiska, np. Annę Nowak-Kowalską i Jana Kowalskiego,
  • niesformalizowany związek, np. Annę Nowak i Jana Kowalskiego.

W przypadku rodzin z dziećmi, można wymienić ich imiona lub na końcu dodać informację z dziećmi. Przyjęło się, że osoby po ukończeniu 18 roku życia powinny zostać zaproszone z osobą towarzyszącą. Przy czym, zwrot „z osobą towarzyszącą” jest używany tylko w przypadku, gdy dane partnera lub partnerki są nieznane.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.