Witarianizm na czym polega?

0
128

Zastanawiasz się czym jest witarianizm i jakie ma odmiany? I dlaczego w ostatnim czasie tak wiele, nawet sławnych osób interesuje się tą dietą? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania to poniższy artykuł jest dla Ciebie.

Witarianizm w zgodzie z naturą

Witarianizm to dieta, która opiera się na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonego i niegotowanego jedzenia. Jedyne co można robić z żywnością to podgrzewać ją do temperatury 48 stopni Celsjusza. Witarianie uważają, że podgrzewanie potraw w wysokich temperaturach sprawia, że tracą one swoje właściwości. Wysoka temperatura niszczy enzymy, witaminy i składniki mineralne. Temperatura 42 stopni ścina białko, a to pozbawione jest wtedy dobroczynnych elementów odżywczych. Dla witarian istotne są też względy ekologiczne i fakt, że dawniej ludzie żywili się nieprzetworzonym jedzeniem i żyli zdrowiej.

Dwie odmiany witarianizmu

Wyróżnia się głównie dwie wersje witarianizmu. Jest to wersja wegańska oraz wegetariańska. W wersji wegetariańskiej po za żywnością przetworzoną termicznie ogranicza się też spożywanie mięsa. Ciekawostką jest, że witarianizm w wersji wegańskiej dopuszcza spożywanie produktów odzwierzęcych takich jak mleko i jajka. Jednak jajka odradzane są w tym rodzaju diety, bardziej ze względu na możliwość salmonelli. Witarianizm wegański wyklucza z diety całkowicie spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Zalety witarianizmu

Do głównych zalet witarianizmu osoby, które przeszły na dietę zaliczają:

  • dostarczenie do organizmu niezbędnych składników odżywczych z nieprzetworzonej żywności
  • spożywanie dużej ilości warzyw i owoców
  • poczucie bliskości z naturą
  • ekologiczny styl życia

Witarianizm to coś więcej niż tradycyjny wegetarianizm. Coraz częściej sięgają po ten rodzaj diety również sławne osoby, co przyczyniło się do większej świadomości na temat witarianizmu. To rozwiązanie wydaje się zdrowe i pozbawione niepotrzebnych składników, które gromadzą się w organizmie przez spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności.