Mówi się, że medycyna dokonuje olbrzymiego postępu. Jest on nawet namacalny ponieważ codziennie niemal słyszymy o kolejnych osiągnięciach naukowców w medycynie i leczeniu. I dobrze się składa, tempo naszego życia oraz nasze środowisko pełne są chorobotwórczych czynników.
Rozwój medycyny przebiega podobnie do innych dziedzin nauki. Medycyna zaczęła być coraz bardziej wyspecjalizowana i precyzyjna ale równolegle zmienia się podejście do przedmiotu jej zainteresowania czyli ludzkiego ciała oraz umysłu. Ciało to jedna całość, system naczyń połączonych w którym pojawia się cały ciąg reakcji kiedy wywiera się na nie wpływ, czy to lekami czy narzędziami chirurgicznymi. Dlatego też rośnie znaczenie metod leczenia które nie opierają się na inwazyjnych zabiegach a wręcz im zapobiegają.
Postęp dokonuje się jednak różnymi drogami. Jedną z nich jest renesans znanych od wieków metod leczenia których działanie może być zweryfikowane metodą naukową. Terapie dotykiem są jedną z takich metod. Na przykład terapia manualna. Metoda ta opiera się na badaniu i leczeniu kręgosłupa przy pomocy rąk lekarza, było znane już w starożytności. Podobnie jak wiele dziedzin współczesnej medycyny, powyższy sposób leczenia wywodzi się z medycyny ludowej, w której „nastawianie kręgów” czy „nastawianie kości” było powszechne. Niestety, ta metoda leczenia, nieco odmiennie niż np. zielarstwo, które dało początek współczesnym lekom nie od razu stało się jedną z dziedzin medycyny. Dopiero w XIX wieku tą metodą zainteresowali się niemal równolegle dwaj amerykańscy, Still i Palmer. Działając przez wiele lat na terenie Stanów Zjednoczonych, rozwinęli badanie i leczenie manualne jako dziedzinę postępowania leczniczego. Stworzyli także podstawy szkolenia specjalistów w tej dziedzinie. W Polsce przed do lat siedemdziesiątych,terapią manualną zajmowali się kręgarze. Nie mieli oni wykształcenia medycznego, byli głównie masażystami którzy praktykowali ją jako część swojej profesji. Dopiero dzięki Prof. Musiołowi ze Śląskiej Akademii Medycznej i Prof. Levitowi z Czech terapia manualna stała się uznaną metodą leczenia w Polsce. Obecnie techniki terapii manualnej stosują masażyści, fizjoterapeuci i lekarze,
Terapia manualna to technika oddziałująca i na narządy ruchu i kręgosłup. Od chiropraktyki, metoda ta różni się faktem, że przy pomocy terapii manualnej można pobudzić działanie innych organów wewnętrznych. Terapia manualna pomaga w zaburzeniach funkcjonowania tarczycy i układu moczowego, umożliwia też pobudzenie do działania całego organizmu. Z osobom poddaną tej terapii przed zabiegami przeprowadzany jest zawsze dokładny wywiad oraz szczegółowe badanie. Terapia manualna prezentuje holistyczne podejście do medycyny, czyli traktuje człowieka jak jeden wielki funkcjonalny mechanizm. Polecana jest jako samodzielne leczenie, bądź dodatek do działań klasycznych. Jest wolność wyboru dla tych którzy wierzą, że zdrowie to nie tylko tabletki i wizyty lekarskie.