Tajemnicze działanie kwasu hialuronowego – czy jest bezpieczny dla wszystkich?

0
476

Każdy z nas spotkał się z hasłem „kwas hialuronowy”. Nawet, jeśli nie do końca wiemy czym on jest, to zewsząd dosięgają nas zachęty do jego stosowania.

Co kryje się pod tą nazwą? Jakie jest tajemnicze działanie kwasu hialuronowego? I kluczowe pytanie – czy kwas hialuronowy jest bezpieczny i dedykowany każdemu?

 

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to związek, który chętnie wykorzystywany zarówno w medycynie estetycznej, jak też w kosmetyce, ale również w medycynie tradycyjnej. Choć znamy go głównie z reklam czyniących cuda kosmetyków, a potocznie nazywany jest „eliksirem młodości” to zastosowań ma niezwykle wiele.

 

Kwas hialuronowy występuje w organizmie człowieka naturalnie. Jest to sól sodowa lub mówiąc inaczej – hialuronian sodu. Jego największe stężenie występuje w skórze, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest także jednym ze składników tkanki łącznej i płynów ustrojowych. Stanowi budulec naczyń krwionośnych i odpowiada za wiązanie wody w organizmie człowieka.

Niestety mimo, że występuje on w naszym ciele naturalnie, to z wiekiem jego stężenie maleje. Dlatego też warto pomyśleć o uzupełnianiu tego drogocennego składnika.

 

Za co odpowiada kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy, w połączeniu z kolagenem są głównymi budulcami skóry. Hialuronian sodu występuje w niej jako biopolimer, a jego zadaniem jest odpowiednie nawilżanie. Spadek stężenia kwasu hialuronowego powoduje wysuszenie skóry, przez co staje się ona wiotka i zaczyna się szybciej starzeć.

Jednak nawilżenie skóry to nie jedyne, ważne zadanie kwasu hialuronowego. Jako jeden ze składników mazi stawowej, to właśnie kwas hialuronowy zapewnia nam ruchomość stawów. Woda, którą wchłania, nadaje chrząstce stawowej sprężystość. Jego niedobór może być jednym z powodem wystąpienia zwyrodnień stawów.

 

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Jak widzisz, kwas hialuronowy ma wiele odpowiedzialnych funkcji. Dlatego też, jego właściwości są chętnie wykorzystywane w różnych dziedzinach.

 

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Naturalnie, medycyna estetyczna czy kosmetologia bez kwasu hialuronowego nie byłyby tym samym. Zabiegi anti-aging nie mogłyby się bez niego odbyć. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest pod skórę w odpowiednio dobranej dawce i stężeniu. Daje to efekt odmłodzenia, wygładzenia i rozpromienienia ostrzykniętej partii skóry. Nie zapominaj jednak, że choć kwas hialuronowy jest substancją potencjalnie bezpieczną dla Twojego organizmu, to jego niewłaściwe zastosowanie lub aplikacja, mogą być przykre w skutkach. Dlatego też, ostrzykiwanie kwasem hialuronowym powinno być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę.

 

Kwas hialuronowy w medycynie tradycyjnej

Ludzkie ciało składa się z niemal 80% z wody. Nic więc dziwnego, że właściwości kwasu hialuronowego pozwalają na tak szerokie zastosowanie go. W medycynie kwas hialuronowy wykorzystywany jest m.in. do przyspieszania gojenia ran, oparzeń czy wrzodów skóry. Jest obecny także w okulistyce jako środek wspomagający leczenie zespołu suchego oka, a w płynach do soczewek kontaktowych to właśnie hialuronian sodu stanowi główny budulec. Dzięki wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w stawy, wspomaga leczenie zwyrodnień, a w ginekologii zaś wspiera gojenie się ran po zabiegowych szyjki macicy, pochwy i sromu.

 

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Ze względu na naturalne występowanie kwasu hialuronowego w naszym organizmie, stanowi on związek nieuczulający i w pełni zgodny biochemicznie z komórkami naszego ciała. Nawet, jeżeli po wykonaniu zabiegu przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego pojawią się obrzęki, to z dużym prawdopodobieństwem będą one wynikiem nakłucia, a nie kontaktu z substancją i powinny ustąpić maksymalnie w ciągu 3 dni od wykonania zabiegu.