RTG kręgosłupa – wskazania i diagnostyka

0
1323
rtg kręgosłupa
rtg kręgosłupa

Diagnostyka radiologiczna jest dzisiaj uznawana za jedną z najbardziej powszechnych i skutecznych w ramach rozpoznawania różnego rodzaju schorzeń czy urazów konkretnych odcinków kręgosłupa. RTG kręgosłupa to jedno ze standardowych badań, dzięki którym diagnoza może być szybka, ale też dokładna. Sprawdź, kto i w jakich przypadkach powinien odwiedzić pracownię rentgenowską?

Badanie rtg kręgosłupa – na czym polega?

Rentgen kręgosłupa wykonuje się we wskazanych odcinkach, szyjnym, lędźwiowym albo piersiowym. Badanie realizowane jest z wykorzystaniem specjalnej lampy, która wytwarza promieniowanie. Obraz jest zaś wynikiem przenikania promieniowania przez tkanki. Warto wspomnieć, że tkanki, takie jak kości są najbardziej podatne na promieniowanie, dlatego też na finalnym zdjęciu są białe.

Należy zaznaczyć, że rtg kręgosłupa nie wiąże się z powstaniem negatywnych skutków ubocznych. Fakt, że nie należy wykonywać go często, natomiast dawka promieniowania nie jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. To dlatego badanie rtg może być przeprowadzane również u dzieci – tylko według ścisłych wskazań lekarza.

Pamiętajmy jednak, że zbyt długa ekspozycja na działanie promieniowania rentgenowskiego może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami – u kobiet w ciąży zaleca się wykonywanie tego badania jedynie w przypadkach, gdy jest ono niezbędne dla ratowania życia. Również wtedy stosowane są specjalne osłony i filtry, dzięki którym sam płód nie jest podatny na promieniowanie.

Aby rtg kręgosłupa przebiegło w pełnym bezpieczeństwie i rzeczywiście pozwoliło na pełną diagnostykę schorzeń, należy wybierać placówki, w których korzysta się z najlepszej jakości aparatury, a zatrudniony personel posiada najlepsze kwalifikacje. Nie da się ukryć, że takie dostępne są przede wszystkim w prywatnych klinikach.

Kiedy wykonuje się badanie rentgenowskie?

Rtg kręgosłupa wykonuje się najczęściej na zlecenie ortopedy. Zawsze wtedy, gdy podejrzewa się uraz mechaniczny, wadę postawy, wadę rozwojową, genetyczną albo kiedy pacjent uskarża się na przewlekły ból w określonym odcinku kręgosłupa. Warto dodać, że wskazaniem do przeprowadzenia badania rtg jest też podejrzenie stanu zapalnego bądź zmian reumatycznych. Co ciekawe, przesłanką do zlecenia rtg kręgosłupa nie zawsze muszą być zmiany w jego obrębie. Pacjent może uskarżać się na bóle głowy, omdlenia, zawroty głowy, które mogą mieć przecież związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem kręgosłupa w danym odcinku.

Jak przygotować się do badania rtg?

Rentgen cieszy się tak dużym powodzeniem nie tylko ze względu na skuteczność i dokładność diagnostyki, ale również dlatego, że pacjent nie musi być specjalnie przygotowany do jego realizacji. Badanie rtg można przeprowadzić więc zawsze, najlepiej, jeśli pacjent jest w stanie utrzymać pozycję stojącą.

Zaleca się jedynie, by dzień przed badaniem rentgenowskim stosować dietę lekkostrawną, a w dzień rtg kręgosłupa nie pic napojów gazowanych, mocnej kawy ani nie palić papierosów. Oczywiście badanie jest bardzo często wykonywane nagle, bez uprzedniego przygotowania i w takich przypadkach również można mówić o jego pełnej skuteczności.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.