Psycholog czy psychoterapeuta? O czym warto wiedzieć poszukując wsparcia dla siebie lub bliskich.

0
800

Psycholog to już magister psychologii, jednak jego uprawnienia są ograniczone

Poszukując wsparcia psychologicznego dla siebie lub bliskich warto wiedzieć, kim są ludzie reprezentujący zawody pomocowe, jakie mają kwalifikacje zawodowe i wynikające z nich uprawnienia. W świetle polskiego prawa psychologiem jest każdy absolwent magisterskich studiów psychologicznych. Te kwalifikacje są jednak dopiero początkiem ścieżki kariery psychologicznej. Magister psychologii może wykonywać testy psychologiczne, przeprowadzać konsultacje lub prowadzić warsztaty rozwoju osobistego w dziedzinie ogólnej psychologii, w tym na przykład treningu antystresowego lub skutecznej komunikacji, jednak dopiero po ukończeniu pomagisterskiej szkoły psychoterapii psycholog zyskuje wiedzę, kompetencje i formalne uprawnienia do prowadzenia terapii. Nie każdy psycholog jest zatem psychoterapeutą, choć i nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem, bowiem szkołę psychoterapeutyczną można ukończyć z powodzeniem po uzyskaniu magisterium z dziedzin pokrewnych psychologii, takich jak pedagogika, socjologia, a nawet filozofia. W tym kontekście ważne jest więc, aby – jeśli potrzebujemy wsparcia psychoterapeutycznego – wybrać świadomie psychoterapeutę z certyfikatem szkoły psychoterapeutycznej. Sam tytuł psychologa to w tym przypadku za mało, aby wsparcie było w pełni profesjonalne.

Kim jest więc psychoterapeuta? 

Profesjonalny psychoterapeuta musi być absolwentem pomagisterskiej szkoły psychoterapii, w ramach tak zwanych modalności psychoterapeutycznych, a więc orientacji poznawczo-behawioralnej, terapii systemowej, psychodynamicznej lub Gestalt. To główne nurty psychoterapii dostępnej w Polsce. Wybierając psychoterapeutę, sprawdźmy więc, czy posiada on certyfikat psychoterapeutyczny, poddaje się kontroli środowiskowej należąc do stowarzyszeń branżowych i korzysta z superwizji, czyli konsultacji najbardziej doświadczonych praktyków zawodu. Ścieżka kwalifikacji psychoterapeutycznych jest długotrwała, wymaga wstępnego magisterium i ukończenia szkoły psychoterapii, w ramach której odbywa się gruntowna terapia własna kandydata do zawodu. A wszystko po to, aby pacjent korzystający z psychoterapii był bezpieczny i mógł rozwiązać swoje problemy psychologiczne pod właściwą opieką. Warto pytać o certyfikaty psychoterapeutyczne, a nawet sprawdzać ich wiarygodność (każdy posiada unikalny numer), aby nie ryzykować własnym zdrowiem.

Polecany psycholog lub psychoterapeuta – dylemat odpowiedniego doboru osoby udzielającej wsparcia 

Poszukując konsultacji psychologicznej lub – co jeszcze bardziej odpowiedzialne – psychoterapii zadajemy sobie często pytanie, jak rozpoznać dobrego psychologa lub psychoterapeutę. Podstawą są to oczywiście kwalifikacje formalne, bo bez nich ani rusz. Psycholog wykonujący testy psychologiczne musi posiadać magisterium z psychologii, a psychoterapeuta certyfikat psychoterapeutyczny. Od tego zaczynamy wybór osoby, której powierzymy własne sprawy lub naszych bliskich. Drugi krok wyboru odpowiedniego wsparcia jest już nieco mniej precyzyjny i wydarza się na linii człowiek-człowiek. Już podczas telefonicznego umawiania się na wizytę wstępną możemy stwierdzić, czy dana osoba wzbudza w nas zaufanie, jednak dopiero podczas pierwszej wizyty nawiązuje się kontakt terapeutyczny. Nie zawsze świetny specjalista, który pomógł na przykład naszej przyjaciółce lub siostrze, będzie dla nas najlepszą opcją. W tym wyborze wsparcia trzeba się także kierować własną intuicją i odczuciami, bowiem praca z psychiką to jeden z rodzajów głębokich więzi. Musimy akceptować osobę, której powierzać będziemy przecież całą swoją intymność psychologiczną. A zatem: sprawdzajmy, pytajmy, rozpoznajmy, a na koniec dajmy sobie szansę wyboru osoby, której całokształt wzbudza w nas poczucie bezpieczeństwa. Warto również od razu podczas pierwszej wizyty zapytać o przewidywaną liczbę sesji, ich porządek i cennik, aby nie narażać się na rozczarowanie. W psychoterapii liczy się rozwój naszej osobowości i trzeba tu kierować się zdrowym egoizmem. A więc: kwalifikacje plus odpowiadający nam kontakt terapeutyczny to cechy dobrego dla nas psychoterapeuty. Nie każdy odpowiada każdemu, mimo wiedzy merytorycznej i szacunku dla pacjenta w gabinecie. Warto o tym pamiętać poszukując najlepszego psychoterapeuty dla siebie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.