Przegląd sprzętu ortopedycznego

0
386

Wypadki i nagłe uszkodzenia ciała i kości niestety czasami się zdarzją W takich przypadkach trzeba wdrożyć leczenie zgodne z zaleceniami lekarza. Z reguły w procesie rehabilitacji i leczenia konieczne jest zastosowanie sprzętu ortopedycznego. Najczęściej mówiąc o sprzęcie ortopedycznym ma się na myśli ortezy, w związku z czym w niniejszym artykule przedstawiamy garść popularnych typów ortez.

Elastyczne ortezy

Elastyczna orteza świetnie wpływa na ukrwienie, pomaga zmniejszyć obrzęk i przyśpiesza wchłonięcie się krwiaków. Wykonana jest ze specjalnej dzianiny kompresyjnej, która swobodnie przepuszcza powietrze, dzięki czemy skóra może oddychać. Silikonowa wkładka dostosowuje się do kształtu ciała, masuje, łagodzi napięcie mięśniowe i bóle.

Kołnierz ortopedyczny

Kołnierz ortopedyczny typu Schanza wyprodukowany jest z pianki i bawełnianego materiału. Jest dzięki temu lekki i wygodny. Zmniejsza napięcie mięśni ramion i szyi oraz redukuje obciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa. Utrzymuje optymalna ciepłotę. Obwód kołnierza reguluje się dzięki zapinanym na rzepy taśmom.

Kołnierz ortopedyczny typu Philadelphia wykonany jest z pianki polietylenowej z elementami z PCV. Zbudowany jest z dwóch części, dzięki czemu łatwo go dopasować do rozmiaru ciała. Zmniejsza obciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa i stabilizuje kręgi. Niektóre egzemplarze posiadają otwór tracheostomijny, co ułatwia dostęp do tchawicy.

Otreza stopowo-goleniowa

Sztywna, ale wygodna orteza świetnie stabilizuje kończynę. Ma kształt buta, więc doskonale chroni i ułatwia stabilne poruszanie się. Posiada podeszwę antypoślizgową dla zapewnienia bezpieczeństwa, a ochraniacz palców jest regulowany, by łatwo dopasować ortezę do rozmiaru stopy.

Stabilizatory stawów

Stabilizatory stawu kolanowego przyspieszają wchłanianie się krwiaków i obrzęków, charakteryzują się dużą elastycznością. Świetnie stabilizują rzepkę. Boczne fiszbiny wspierają więzadła i pozwalają na swobodny ruch stawu kolanowego.

Stabilizatory stawu skokowego stopy wpływają na redukcje obrzęków i pomagają obniżyć poziom bólu. Taśmy z rzepami stabilizują staw, nie zmniejszając swobody poruszania się.

Stabilizatory stawu łokciowego wspomagają pracę ścięgien zginaczy stawu łokciowego, zmniejszają ból i napięcie mięśniowe.

Pasy brzuszne

Pasy brzuszne wspierają mięśnie brzucha, łagodzą ból, zacieśniają jamę brzuszną, co pomaga uniknąć uwypuklenia się przepukliny. Są również bardzo pomocne np. po operacji. Produkty są wygodne, ponieważ wytwarzane są z elastycznego materiału z dodatkiem lateksu. Ogrzewają i poprawiają ukrwienie tkanek. Nie należy ich zakładać bezpośrednio
na skórę.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.