Przedszkole to piękna przygoda, czyli co zrobić, aby dziecko chodziło do niego z uśmiechem?

0
458

Chodzenie do przedszkola to dla dziecka nowe wyzwanie. Spotka się w nim z rówieśnikami, nauczycielami i zupełnie nowymi sytuacjami: przyjemnymi, jak i tymi, które sprawiają, że może poczuć się smutne. To normalne zjawiska, które uczą dziecko jak może sobie z nimi radzić. Uczą relacji w grupie. Jako rodzic możesz pomóc dziecku, aby przedszkole stało się prawdziwą i piękną przygodą. Jak to zrobić?

Przede wszystkim znajdź przedszkole, któremu zaufasz (np. przedszkole Sielska) Zapytaj o opinię i polecenia osób, które mają podobne podejście do wychowywania dzieci. Spotkaj się z dyrekcją, nauczycielem dziecka, zadaj wszystkie możliwe pytania. Jeśli jako rodzic przekonasz się do wybranej placówki, tym łatwiej będzie przyprowadzać dziecko na zajęcia. Będziesz mieć pewność, że zostaje w dobrych rękach.

Twoje odczucia są odczuciami dziecka

Dziecko czuje negatywny stosunek rodzica oraz jego emocje. Jeśli będziesz spokojny, dziecko również wyczuje ten spokój. I choć nadal będzie potrzebowało czasu, aby przyswoić nową sytuację, to jednak będzie mu znacznie łatwiej. Dlatego też staraj się nie okazywać swoich obaw, a już na pewno nie wyrażać się o przedszkolu i nauczycielach źle. Szczególnie, kiedy dziecko słyszy.

Spraw, żeby przedszkole (np. przedszkole Luboń) było dla Twojego dziecka czymś zupełnie naturalnym. Tak jak dorosły idzie do pracy, tak maluch drepcze rano do przedszkola. Wytłumacz, że taka jest kolej rzeczy, opowiedz o swoich doświadczeniach z przedszkolem, sięgnij po książki, które również opowiadają o tym temacie. Jeśli to pierwsze dni dziecka w placówce, pozwól mu na adaptację. Odbieraj je też nieco wcześniej, pytaj co mu się podobało, a co nie. Bądź oparciem dla dziecka. Na chwilę adaptacji pozwól również, kiedy miało dłuższą przerwę, na przykład przez chorobę.

Nie zawsze jest kolorowo, ale…

Dziecko nie będzie się spotykało tylko z przyjemnymi sytuacjami. Jak to bywa, w grupie i relacjach, może się zdarzyć, że będzie mu smutno, przykro, coś je zawiedziecie czy po prostu danego dnia posiłek będzie smakował inaczej. Wysłuchaj dziecko i spraw, aby czuło, że jesteś po jego stronie. Nie oceniaj ani jego, ani innych. Pozwól dziecku na własne opinie. Krok po kroku, a przedszkole stanie się piękną przygodą.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.