Przedszkole idealne dla naszego dziecka, jak je wybrać?

0
87

Obecnie dzieci do przedszkola posyłamy coraz wcześniej. Wynika to chociażby z faktu, że rodzice coraz więcej pracują a i cenią sobie specjalistyczną opiekę i rozumieją wpływ na rozwój dziecka umiejętność pracy w grupie. W dzisiejszych czasach nie dziwi zatem zapisywanie do przedszkola dzieci w wieku 3 lat lub nawet młodszych. Które, spośród wielu przedszkole będzie idealne dla naszego dziecka, które wybrać? Czy na uwadze mieć bliskość domu czy pracy? Czy kierować się opinią innych rodziców? A może dogłębnie zbadać program nauczania, sprawdzić w czym jedne przedszkole jest lepsze od drugiego, by wybrać te które zapewni nam najlepsze warunki w tym niezwykle istotnym okresie rozwoju naszej pociechy.

Przedszkole jest miejscem, które rozwija dziecko

Gdy dziecko kończy 2-3 latka to w jego życiu zachodzą pewne zmiany. Nagle zaczyna interesować się światem, ujawniają się w nim zachowania typowo społeczne, których wcześniej nie było, ma chęci uczestnictwa w grupie. Nie musi to być od razu grupa rówieśników, może to być najbliższa rodzina lub dzieci z sąsiedztwa. Istotne jest, aby się rozwijać każdy potrzebuje kontaktu z innymi osobami. Dziecko będące w grupie osób uczy się zachowania poprzez naśladownictwo, kluczowe w tym wieku jest otoczenie się ludźmi odpowiednimi, które kontrolują swojej zachowanie, emocje, potrafią rozmawiać z dorosłymi i dziećmi, rozwiązują konflikty, okazują szacunek i zwracają uwagę na potrzeby najmłodszych.

Nie dziwi zatem fakt, że taką społeczną grupą spełniającą te potrzeby jest własny dom, kochająca rodzina, oprócz niej znajdą się w niej zarówno rówieśnicy jak i otaczające nas różne środowiska.

Przedszkole w tradycyjnym wydaniu

Błędnie prowadzone przedszkola opierają swoje metody wychowawcze metodzie kary i nagrody, jest to obecnie bardzo błędne myślenie. Niegrzeczne dzieci stawiane są w kącie lub w innym karnym miejscu nastawionym na ogólny widok. Nie do końca sprawdzają się również ogólne tablice motywacyjne czy naklejki za dobre bądź złe sprawowanie. Z drugiej strony nie dziwi fakt, że opiekunowie muszą zapanować nad grupą 20-30 różniących się od siebie przedszkolaków. Jednak wspomniane metody są nieefektywne. Kara, zwłaszcza ta na forum nie przynosi efektów nie skłania do refleksji, gdyż dziecko jako tako nie rozumie jeszcze swojego błędu, z kolei nagroda za zachowanie lub jedzenie jest formą manipulacji.

Nowoczesne przedszkole

W dużych miastach pojawia się pozytywny trend, w którym to duży nacisk kładzie się na indywidualność naszych pociech. Małe grupy sprawiają, że wychowawca ma głębsze relacje ze swoimi podopiecznymi.  W mniejszych grupach dzieci z kolei mają ułatwione rozpoznawanie granic właściwego zachowania i łatwiej nauczyć je empatii. Z uwagi na dodatkowe koszty tego typu przedszkola są na ogół droższe od tych „tradycyjnych”.

Więcej na temat przedszkola można przeczytać na: przedszkole Warszawa Wola.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.