Popularne trendy w budowie domów jednorodzinnych

0
597

Choć rzadko kiedy myślimy o domu w kategoriach mody, to jednak wielu z nas marzy o tym, by mieszkać ładnie i stylowo. Być może trendy w architekturze nie zmieniają się aż tak dynamicznie jak w modzie, jednak nie sposób przeoczyć wyraźnej ewolucji gustów i upodobań budowlanych współczesnych nabywców. Oto rozwiązania, które są najbardziej pożądane w projektach domów jednorodzinnych.

Prostota formy
Stopniowo odchodzi się od rozbudowanych i skomplikowanych form. Zastępują je proste konstrukcje, zwarte bryły z jedno- lub dwuspadowymi dachami. Budynki mieszkalne na które decydują się współcześni nabywcy są odzwierciedleniem obecnie panującego stylu minimalistycznego, a dzięki temu można je uznać za ponadczasowe. Coraz rzadziej korzysta się z wymyślnych elementów ozdobnych, takich jak np. lukarny, czy wieżyczki.

Widoczną zmianę trendów da się zauważyć także w wyborze koloru elewacji. Tak modne jeszcze kilka lat temu elewacje kolorowe, zwłaszcza żółte i piaskowe, dziś zostały zastąpione bielą i różnymi odcieniami szarości. Chętnie są one łączone z tradycyjnymi materiałami takimi jak kamień, cegła, czy drewno.

Oszczędniej i bliżej natury
Z racji tego, że coraz częściej zabudowy mieszkalne są tworzone kosztem zieleni, zaczyna narastać w nas potrzeba ucieczki do natury. Dlatego w projektach domu tak dużą rolę odgrywają rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. Poszukujemy alternatywnych źródeł energii, a projektanci tacy jak http://www.projektyzwizja.pl mają nam do zaoferowania oferty domów, które są dobrze zaizolowane i mają wysoką zdolność do dłuższego utrzymywania ciepła wewnątrz budynku.
Tęsknota za naturą objawia się także w detalach architektonicznych. Zastosowanie drewna w elewacji, więcej przeszkleń oferujących naturalne światło, większa ilość roślin wewnątrz i na zewnątrz domu – to tylko niektóre sposoby na to, by dzięki architekturze zbliżyć się do natury.

Jednopiętrowy minimalizm
O ile kiedyś pożądaliśmy wielopiętrowych, ogromnych gmachów, o tyle teraz stawiamy raczej na proste, parterowe domy. Zamiast wielu kondygnacji wolimy użytkowe poddasze, które można zagospodarować w dowolny sposób (podobnie jak piwnicę).
Domy składające się z jednego piętra są wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. Nie sprawiają przeszkód tak dzieciom, jak i osobom starszym. Nie bez znaczenia jest też ekonomia – dom parterowy jest tańszy w budowie oraz w utrzymaniu. Jest także bliższy możliwościom finansowym współczesnych młodych ludzi.
Obecnie już tylko nieliczni stawiają na domy wielopokoleniowe. Szybkie usamodzielnianie się dzieci oraz pragnienie zamieszkania ,,na swoim” niejako warunkują decyzję o niewielkim domu z jedną kondygnacją.