Pierwszy raz w przedszkolu – jak powinien przygotować się rodzic i dziecko?

0
256

Pójście dziecka do przedszkola to spora zmiana zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Szczególnie pierwszy tydzień może okazać się bardzo emocjonujący, a dla niektórych nawet trudny. Mowa nie tylko o dziecku, które właśnie wkracza w nieznany dotąd dla niego świat, ale i przerażonym rodzicu, który nie do końca wie, jak powinien zachować się w nowej sytuacji. Aby pójście do przedszkola okazało się dla Was radosną przygodą, warto przygotować się już nieco wcześniej. 

Przygotowania warto zacząć już wcześniej

Zanim nastąpi ten ważny dzień w życiu rodzica i malucha, warto wyjaśnić dziecku, czym jest przedszkole (np. przedszkole Starachowice) i czego może się w nim spodziewać. Oswajanie przyszłego ucznia z tematem przedszkola może pomóc w walce ze strachem na myśl o pozostaniu w nowym miejscu bez rodzica. Wówczas dziecko będzie wiedziało jakie niespodzianki go czekają i podejdzie do nowych zadań z uśmiechem. Warto zabierać dziecko na spacer w pobliżu przedszkola, by zobaczyło starsze dzieci bawiące się w grupie i samo chciało dołączyć do zabawy.

Jak zostawić dziecko po raz pierwszy w nowym miejscu?

Z pewnością każdy rodzic przedszkolaka przeżywa w jakimś stopniu usamodzielnienie się dziecka. Wielu z nich może mieć problem z pozostawieniem malucha na kilka godzin w zupełnie obcym środowisku, gdzie niejednokrotnie spotkać go mogą problemy i przykrości, przed którymi chciałoby się dziecko ochronić. Jeśli mogłoby to ułatwić Wasze rozstanie, warto poprosić partnera albo babcię o zaprowadzenie malucha po raz pierwszy do przedszkola (np. przedszkole Nieporęt). Jeśli wolisz być w tym dniu z dzieckiem osobiście, pamiętaj, by nie przedłużać pożegnania. Otrzyj łzy, uspokój przedszkolaka, że wszystko będzie dobrze i powiedz dokładnie, kiedy po niego wrócisz. Ważne, by się nie spóźnić. Żadne dziecko nie chce zostać odebrane jako ostatnie z grupy. Pamiętaj, że dzieci szybko zapominają o smutku i po chwili włączają się do wspólnej zabawy. W przedszkolu mają profesjonalną opiekę i rodzic z pewnością nie musi o nic się martwić. Po powrocie warto zadawać pytania o emocje, jakie towarzyszyły mu tego dnia, chociaż nie warto martwić się, jeśli dziecko odpowiada lakonicznie. Pierwszy dzień w przedszkolu, to spore wyzwanie dla Was obojga.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.