Ogólna charakterystyka ortez

0
287

Produkty medyczne takie jak ortezy i stabilizatory często kojarzą się z uprawianiem sportu, bo sportowcy często narażeni są na różnego rodzaju urazy. Produkty te znajdują również zastosowanie w przypadku osób mniej aktywnych i osób otyłych, stosuje się je również u osób z nieprawidłową postawą w tym u dzieci. To produkty stosowane zarówno profilaktycznie jak i w przypadku leczenia i rehabilitacji. W poniższym artykule przedstawimy ogólną charakterystykę produktów z tej kategorii.

Orteza – ogólna charakterystyka

Orteza to najogólniej aparat ortopedyczny, który ma za zadanie stabilizować wybrany staw lub odcinek. Obecnie bardzo często orteza stosowana jest jako zamiennik opatrunku gipsowego. Najczęściej ortezy stosuje się przy złamaniach kości lub zerwanych więzadłach. Wyróżnia się m.in. ortezy odcinka lędźwiowo – krzyżowego, czyli ortezy kręgosłupaOrtezy stawu kolanowego, a także stawu łokciowego i ortezy stawu skokowego stopy. Wygląd ortezy jest zależny od tego do jakiej części ciała zostanie wykorzystana. Wyróżnia się ortezy elastyczne, półsztywne i sztywne. Ortezy sztywne są stosowane w najcięższych urazach, elastyczne i półelastyczne stosowane są profilaktycznie i podczas rehabilitacji, a także by odciążyć dany staw.

Pozostałe produkty ortopedyczne

Oprócz ortez stosuje się również temblaki, które mają za zadanie podtrzymać kończynę górną, która doznała urazu. Do tej grupy zaliczają się również kołnierze ortopedyczne, które swoje zastosowanie znajdują w przypadku zwyrodnień, złamań, a także dyskopatii. Utrzymują odcinek szyjny w stabilnej pozycji, dzięki temu odciążają co korzystnie wpływa na rozluźnienie mięśni. Niezwykle ważne zarówno przy temblakach jak i kołnierzach jest dobranie odpowiedniego produktu medycznego tak by jak najlepiej pełnił swoją funkcję. Kolejnym stosowanym produktem są pasy brzuszne, które najczęściej wykorzystywane są po operacjach jamy brzusznej. Wspomagają proces rekonwalescencji i szybszego powrotu do aktywności pacjenta. Ponadto pas brzuszny zmniejsza ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.