Nowoczesny sprzęt szkoleniowy

0
653

W tym artykule przedstawiamy przykłady nowoczesnych urządzeń szkoleniowych. Z reguły tego rodzaju urządzenia są stosowane podczas szkoleń z zakresu BHP oraz pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc to zagadnienie z jakim możemy się spotkać praktycznie wszędzie. Podstawy pierwszej pomocy powinny być przedstawiane w szkole, następnie w pracy w postaci odbycia szkoleń BHP. W szczególności duży nacisk na szkolenia w zakresie pierwszej pomocy kładzie się w służbach mundurowych. Niezależnie od tego, gdzie zetkniemy się z zagadnieniem pierwszej pomocy to tak naprawdę znajomość prawidłowego postępowania w razie wypadku jest czymś co powinien znać każdy kto ceni sobie własne bezpieczeństwo i wie jak ważna jest obywatelska postawa w razie znalezienia się w sytuacji, w której można udzielić komuś pomocy.

Szkoleniowy defiblyrator

Naszym subiektywnym zdaniem wykonanie podstawowego opatrunku jest czymś z czym większość społeczeństwa lepiej lub gorzej sobie poradzi. Znacznie więcej obaw budzi obsługa defiblyratora. Dlatego na szczególne wyróżnienie zasługuje defiblyrator szkoleniowy. Jest to inteligentne urządzenie, które posiada praktycznie wszystkie funkcje poza rzeczywistym wstrząsem. Treningowy defiblyrator prowadzi kok po kroku po całej akcji ratunkowej. Bardzo fajnym dodatkiem jest pilot sterujący z możliwością zmiany scenariusza lub przejścia na inny etap akcji ratunkowej.

Fantom

Nauka resuscytacji z reguły jest przeprowadzana na fantomie. Nowoczesny manekin odwzorowujący anatomie człowieka może być dodatkowo wyposażony w diody LED prezentujące krążenie krwi z serca do mózgu. Daje to świetne potwierdzenie prawidłowo wykonywanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Co ciekawe na rynku dostępne są fantomy przedstawiające dorosłego człowieka lub niemowlę.

Sprzęt do unieruchomień

Unieruchomienie i stabilizacja to jedna z pierwszych czynności jaką podejmuje ratownik podczas udzielania pierwszej pomocy. Bardzo ważne jest przećwiczenie tego kroku, dlatego często szkolenia z tego zakresu jest wykorzystywany realny sprzęt do unieruchomień. Przykładowe elementy do kołnierz ortopedyczny, deska ratunkowa, nosze podbierakowe lub pas do stabilizacji miednicy.

Pozoracja ran

Osoby szkolące się z opatrzenia ran mogą skorzystać z zestawy do pozoracji ran. Tego typu zestaw jest wyposażony w sztuczne rany, sztuczną krew oraz wiele przeróżnych elementów odzwierciedlających prawdziwe rany oraz prawdziwą apteczkę pierwszej pomocy.

Więcej przykładów sprzętu szkoleniowego można znaleźć na https://platformaratownicza.pl/