Na co zwrócić uwagę wybierając zakład opieki leczniczej? 

0
70

Wybranie zakładu opieki leczniczej jest trudnym zadaniem. Dla wielu z nas taka decyzja wiąże się z niepewnością i troską o dobro bliskiej osoby. Dlatego trzeba zrobić odpowiednie rozeznanie, aby upewnić się czy dany ośrodek jest miejscem, które jest godne rozważenia. W niniejszym artykule wychodzimy temu naprzeciw przedstawiając kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Czym jest zakład opieki leczniczej

Dobry zakład leczniczy to miejsce, w którym personel zapewnia opiekę fizyczną i psychiczną pacjentom. Zapewnia on również wysoko wykwalifikowany personel pielęgniarski a także stały dostęp do lekarza medycyny rodzinnej. Dopełnieniem oferty Zakładów Opieki Leczniczej jest program zajęciowy.

Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Wybór ośrodka dla bliskiej osoby nie powinien być wykonywany zbyt pochopnie. Należy przeprowadzić szczegółowe rozpoznanie na temat danej placówki, obejrzeć ją naocznie (a nie tylko w Internecie) oraz porozmawiać z innymi, którzy mają swoich bliskich w danym ośrodku. Decyzja powinna być dobrze przemyślana i na pewno nie warto podejmować decyzji w pod presją czasu.

W uproszczeniu warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  • Czy kadra pracująca w ośrodku posiada odpowiednie kwalifikacje?
  • Czy kadra zarządzająca podchodzi do podopiecznych z empatią?
  • Czy w ośrodku panuje rodzinna atmosfera?
  • Czy podopieczny może liczyć na pomoc w załatwianiu spraw osobistych?
  • Jak wygląda oferta w zakresie posiłków oraz jaki jest standard zakwaterowania?
  • Jak wygląda oferta ośrodka w zakresie medyczno-rehabilitacyjnym? W ten podpunkt wpisuje się między innymi opieka lekarza, opieka pielęgniarska, konsultacje psychologiczne, gimnastyka ogólnousprawniająca, zabiegi kosmetyczne itd.).
  • Czy jest zapewniona profesjonalna opieka dla osób niepełnosprawnych?
  • Jak wygląda oferta ośrodka w zakresie szeroko pojętych aktywności (zajęcia kulturalno-oświatowe, terapia zajęciowa, organizacja uroczystości).

Więcej na temat aspektów, na które można zwrócić uwagę wybierając ośrodek ZOL można przeczytać na: dom opieki pod Warszawą.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.