Masaż – tajemniczy sposób na powrót do zdrowia?

0
570

Masaż jest nam znany i jest przez nas lubiany. Kto bowiem nie lubi zrelaksować się i chociaż na chwilę wyciszyć, przestając myśleć absolutnie o wszystkim? Jednak masaż to nie tylko błogi relaks i odprężenie.

Masaż jest jednym z podstawowych elementów medycyny naturalnej, stosowanym do przywracania równowagi całego organizmu i leczenia rozmaitych schorzeń. Dowiedz się jak poszczególne formy masażu mogą wpłynąć na Twoje zdrowie i kondycję.

 

Skąd wywodzi się masaż?

Masaż ma swoje korzenie już w czasach starożytnych. W Indiach i Chinach był formą religijnego rytuału. W Grecji natomiast Igrzyska Olimpijskie nie mogły się bez masażu odbyć. W Polsce masaż zagościł w okolicach XIV wieku. Stanowił dodatek i uzupełnienie dla Klientów korzystających z łaźni parowych jako dodatkowe wspomaganie krążenia krwi. Leczniczy charakter przypisano masażom w okresie XIX wieku, kiedy to szwedzcy lekarze ujawnili zdrowotne właściwości masażu. Z biegiem lat poznawano szerokie zastosowanie masażu, a dostęp do niego stawał się coraz bardziej swobodny. Dziś nie mamy już wątpliwości, że poza odprężeniem i głębokim relaksem, odpowiednio wykonany masaż może pozytywnie wpłynąć również na nasze zdrowie.

Rodzaje masażu

Potrzeba matką wynalazków – jak mówi polskie przysłowie. Potrzeba jest także impulsem do poznawania nowych możliwości, w tym możliwości masażu. Dlatego też, na przestrzeni lat, w różnych częściach świata, opracowano techniki masażu kierowane do różnych potrzeb naszego ciała i duszy. Tym samym, możemy wymienić między innymi takie formy masażu, jak:

  • Masaż klasyczny – podwalina niemal wszystkich masaży. Jego uniwersalne techniki mogą być modyfikowane w taki sposób, by dostosować formę masażu do efektu, jaki chcemy osiągnąć.
  • Masaż leczniczy – nie jest to jedna, konkretna forma. Masaż leczniczy ukierunkowany jest na uśmierzanie bólu i eliminację konkretnych schorzeń. W zależności od tego, co dolega pacjentowi, dobierana jest właściwa technika i forma masażu leczniczego.
  • Masaż relaksacyjny – jego celem jest rozluźnienie napięcia, wyciszenie myśli, wpływ na układ nerwowy i poprawa krążenia. Wpływa istotnie na poprawę samopoczucia, rozjaśnia myślenie, ułatwia zasypianie. Dzięki regularnemu stosowaniu masażu relaksacyjnego, także odpoczynek staje się bardziej efektywny.
  • Drenaż limfatyczny – forma masażu leczniczego, którego celem jest poprawa przepływu krwi i limfy. Wspomaga układ trawienny i poprawia funkcje całego organizmu.
  • Masaż dla sportowców – stosowany u osób uprawiających aktywność fizyczną – nie tylko u zawodowców. Istnieją różne formy masażu sportowego – od podtrzymującego kondycję po wspomagający przyrost tkanki mięśniowej.
  • Masaż work-site – masaż biurowy wykonywany w miejscu pracy. Jest to krótki masaż mający na celu rozluźnienie napięcia i zminimalizowanie stresu oraz jego skutków. Coraz bardziej powszechny i stanowiący jeden z podstawowych elementów tzw. work-life-balance.

 

Gdzie wykonać masaż?

Z reguły masażyści specjalizują się w jednej, wybranej dziedzinie masaży, a nawet w jednej, konkretnej technice. Prawidłowe wykonanie masażu jest bowiem sztuką wymagają dużej wprawy, wiedzy i doświadczenia. Przed podjęciem decyzji o miejscu wykonania masażu, warto więc sprawdzić opinie o nim, a także kompetencje masażystów. Warto pochylić się nad klinikami medycyny naturalnej takimi, jak np. RosaMed Clinic z Warszawy. Wybierając tego typu miejsca możesz mieć pewność, że wykonany masaż rzeczywiście przyniesie oczekiwany efekt.