Kim jest diabetolog i co leczy?

0
1362

Diabetolog to lekarz specjalista zajmujący się leczeniem cukrzycy, który pomaga wszystkim pacjentom niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Diabetolog nierzadko współpracuje również z innymi lekarzami tak by zastosowana terapia przyniosła jak najlepsze rezultaty. Na czym polega praca diabetologa? Kiedy należy udać się na wizytę do tego specjalisty? Jakie są charakterystyczne objawy cukrzycy?

Czym zajmuje się diabetolog?

Według ostatnio przeprowadzonych badań ponad pół miliarda osób na całym świecie zmaga się z cukrzycą, która często nazywana jest współczesną chorobą cywilizacyjną. Jak już wspominaliśmy na wstępie diabetolog jest lekarzem zajmującym się leczeniem cukrzycy oraz jej powikłań. Oprócz tego jednym z podstawowych zadań diabetologa jest prowadzenie działań profilaktycznych, co jest wynikiem nieustannie rosnącej liczby przypadków zachorowania na cukrzycę. Praca tego specjalisty skupia się na dokonywaniu dokładnych pomiarów glukozy we krwi, szkoleniu pacjentów w zakresie samodzielnego mierzenia poziomu glukozy, indywidualnym dopasowaniu kuracji leczniczej polegającej na doborze odpowiednich środków farmaceutycznych oraz diety, co z kolei skutecznie zapobiega gwałtownym wahaniom ilości glukozy we krwi.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzycę dzielimy na dwa typy – cukrzycę typu I oraz cukrzycę typu II. Pierwszy z nich wiąże się z częściowym niedoborem insuliny, drugi zaś z jej całkowitym brakiem i to właśnie na cukrzycę typu II choruje największa liczba populacji. Niezależnie od typu, cukrzyca spowodowana jest nieprawidłową pracą trzustki, co negatywnie przekłada się na produkcję insuliny. Jakie symptomy mogą świadczyć o cukrzycy typu II? O podwyższonym poziomie glukozy we krwi świadczą dolegliwości takie jak:
– uczucie suchości w ustach i wzmożone pragnienie,
– zmęczenie, znużenie i senność,
– nagła utrata wagi,
– problem nietrzymania moczu,
– częste oddawanie moczu,
– problemy ze wzrokiem,
– drętwienie kończyn górnych i dolnych,
– nawracające bóle głowy,
– suchość skóry, zespół AZS,
– częste infekcje,
– wolne gojenie się ran,
– charakterystyczny kwaśny zapach z ust.

Niestety w większości przypadków cukrzyca, zwłaszcza w fazie początkowej przebiega zupełnie bezobjawowo, a pojawiające się później dolegliwości często mylone są z zupełnie innymi schorzeniami. Więcej ciekawych informacji związanych z objawami cukrzycy oraz sposobem jej leczenia znajdziesz na stronie https://recovery-point.pl/usluga/diabetologia/.

Zbagatelizowanie występujących objawów oraz niepodjęcie odpowiedniego leczenia prowadzi do wielu poważnych powikłań, zagrażających nie tylko zdrowiu, ale także i życiu, właśnie dlatego tak ważna w tym wypadku jest profilaktyka. Regularne wizyty u diabetologa, wczesne rozpoznanie choroby oraz natychmiastowe wdrożenie odpowiedniej terapii są gwarancją zachowania długiego i zdrowego życia.  Leczenie cukrzycy skupia się przede wszystkim na regularnym badaniu poziomu glukozy we krwi, podawaniu zastrzyków insulinowych oraz zastosowaniu specjalistycznej diety, która w dużym stopniu wpływa na produkcję insuliny.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.