Kiedy świat przytłacza

0
524

Współczesny świat codziennie stawia przed nami wiele wyzwań. Wymagający szef, kłopoty finansowe czy problemy rodzinne sprawiają, że coraz częściej czujemy się zmęczeni i zniechęceni. Brak sił, wiary w sukces oraz narastająca frustracja są sygnałami ostrzegawczymi, mogącymi świadczyć o zbliżającym się kryzysie emocjonalnym. W chwili, w której codzienność zaczyna przytłaczać, warto zwrócić się o radę do profesjonalisty.

Wizyta u psychologa, bądź psychoterapeuty, pomogła wielu ludziom. Nauka radzenia sobie ze stresem, rozwiązywanie konkretnych problemów i umiejętność nawiązywania lepszych kontaktów ze współpracownikami i rodziną, to tylko niektóre z korzyści. Konstruktywna rozmowa z odpowiednią osobą pomaga nie tylko w uporaniu się z przejściowym kryzysem, ale pozwoli też określić własne priorytety i spojrzeć na życie z innej, „świeżej” perspektywy. W zależności od rodzaju nurtującego problemu, można wybrać konsultację indywidualną lub terapię grupową. Zaś dzięki rozwojowi nowoczesnych technik komunikacji, pojawiała się nowa możliwość – terapia online.

Oprócz problemów dnia codziennego, wiele osób musi radzić sobie z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości. Powracające w najmniej spodziewanych chwilach silne emocje, mogą całkowicie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Psychologowie od lat powtarzają, że grupa wsparcia jest w tym przypadku bezcenną pomocą. Realizując wspólnie program terapii, pod opieką doświadczonego prowadzącego, wspólnie radzą sobie z trudnymi wspomnieniami. Także w tym przypadku, pośrednictwo Internetu bywa bardzo korzystne. Czasem dotarcie na miejsce w wyznaczonej godzinie nie jest możliwe; często, w ostatniej chwili, pojawia się wewnętrzny opór przez bezpośrednim spotkaniem. Możliwość uczestniczenia w zajęciach bez konieczności opuszczania własnego mieszkania, jest dla wielu osób (zwłaszcza nieśmiałych) ogromnym plusem. Terapeuta online staje się wówczas bardziej dostępny od tego w realnym świecie.

W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu, pościgu za sukcesem i spłyceniu relacji społecznych, coraz więcej osób odczuwa narastający stres i paraliżujący, wewnętrzny lęk. Objawiające się często bezsennością, nerwicami i zaburzeniami łaknienia zaburzenia, stanowią  poważne zagrożenie dla zdrowia (powodując m.in. nadciśnienie i zaburzenia rytmu serca). Dlatego nie należy ignorować wewnętrznych sygnałów ostrzegawczych i, w razie potrzeby, zasięgnąć porady psychologa.