Kiedy można mówić o epidemii?

0
681

Epidemia to zjawisko, które od początku 2020 roku za sprawą COVID-19 zainteresowało wiele osób. Trzeba wiedzieć, że historia świata znała wiele tragicznych w skutkach epidemii i jest to zjawisko, które niestety co jakiś się pojawia. Kiedy można mówić o pandemii? Jaki zasięg miały pandemie w przeszłości? Na te pytania odpowiada niniejszy krótki artykuł.

Pandemia

Epidemia ma miejsce wtedy, gdy w danym czasie na określonym terenie dochodzi do ponadprzeciętnej ilości zjawisk związanych ze zdrowiem. Konkretnie są to zazwyczaj zjawiska związane z chorobami zakaźnymi (chociaż definicja pandemii nie ogranicza się jedynie do tego typu chorób). Co ciekawe, w polskim prawie jest wyszczególniona definicja epidemii choroby zakaźnej. Wynika z niej, że o epidemii choroby zakaźnej możemy mówić wtedy, gdy na określonym terenie doszło do większej liczby zachorowań niż we wcześniejszym okresie lub gdy pojawią się przypadki chorób, które wcześniej nie występowały.

Przykłady pandemii

W czasach starożytnych i średniowiecznych stosunkowo często epidemie dziesiątkowały ludność. Znany przykład z czasów przed naszą erą jest Dżuma Justyniana. Szacuje się, że w szczytowym momencie choroba mogła zabijać 10 000 mieszkańców Konstantynopola dziennie. Kolejny i zarazem najbardziej znany przypadek dżumy to lata 1346-1352, kiedy to „czarna śmierć” zabiła około 1/3 ludności kontynentu. Następny, przykład to Wielka zaraza w Londynie w latach 1665-1666, podczas której śmierć poniosło od 75 tys. do 100 tys. osób. Następnym bardzo znanym przykładem jest epidemia grypy hiszpanki, która przyniosła śmiercionośne żniwo w 1918 roku zabijając nawet 50 milionów ludzi.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.