Jakie są kontuzje w obrębie stawu skokowego?

0
333

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u ortopedy są problemy ze stawem skokowym. W związku z czym w tym artykule sprawdzamy na jakie urazy jest najbardziej narażony.

Skręcenie, zwichnięcie i złamanie

Staw skokowy łączy kości podudzia (piszczelową oraz strzałkową) oraz stopy. Czasami staw skokowy jest uważany za jeden z bardziej skomplikowanych fragmentów układu kostno-stawowego człowieka. Podstawowe urazy to skręcenie, zwichnięcie oraz złamanie. O skręceniu mówimy, gdy występuje uszkodzenie torebki stawowej i wzmacniających ją wiązadeł stawowych. Stopień skręcenia stawu skokowego jest określany w trzystopniowej skali (naciągnięcie, naderwanie i rozerwanie). W przypadku drobnego naciągnięcia występuje niewielki krwiak, któremu towarzyszy delikatna bolesność. W przypadku naderwania poziom dolegliwości jest po prostu większy. Natomiast w przypadku rozerwania ból jest silny i co najgorsze występuje przerwanie ciągłości wiązadeł.

Zwichnięcie stawu skokowego oznacza przemieszczenie się kości względem siebie. Takiej kontuzji towarzyszy rozerwanie torebki stawowej. W takim przypadku należy niezwłocznie wykonać “nastawienie” tak aby staw i towarzyszące mu kości mogły funkcjonować jak dawniej.

W okolicach stawu skokowego może dojść do złamania goleni, kostki (bocznej lub przyśrodkowej) lub piszczeli. Złamaniu oczywiście towarzyszy ból i dłuższy czas rekonwalescencji. Typowe, jest założenie tradycyjnego gipsu. W przypadku długotrwałych kontuzji stawu skokowego stosuje się rozwiązanie wspomagające samodzielne poruszanie się, takie jak balkoniki lub chodziki np. https://sklep.medreha.pl/balkoniki-i-chodziki.

Ortezy stawu skokowego

Alternatywą dla tradycyjnego niewygodnego gipsu jest orteza stawu skokowego zabezpieczająca nogę po kontuzji. Co ciekawe tego rodzaju orteza ma wbudowaną wkładkę powietrzną, która łagodzi ból i zapewnia dodatkową amortyzację. Wkładka pneumatyczna czasami nieco skraca czas rekonwalescencji. Jest stosowana w przypadku różnorodnych problemów występujących w okolicach stawu skokowego (złamanie, skręcenie, zwichnięcie kostki albo zerwanie wiązadeł). Oczywiście zastosowanie ortezy stawu skokowego wymaga konsultacji z lekarzem. Więcej na temat ortezy stawu skokowego można znaleźć na https://sklep.medreha.pl/