Gniazdo niemowlęce – miejsce na bezpieczny i spokojny sen Malucha

0
701

Od lat sen niemowlaka jest przedmiotem badań a opinii w internecie jest tyle, że nie wiadomo już co jest prawdą, a co mitem. Więc jak to jest z tym sen? Ile dziecko powinno spać? Gdzie jest dolna, a gdzie górna granica? A co najważniejsze, jak do tego podejść, by przy okazji nie zwariować?

Noworodek śpi prawie 16 godzin na dobę!

Oj tak, największymi śpiochami są Maluszki, które niedawno przyszły na świat. Oficjalnie przyjmuje się, że noworodek powinien spać około 16 godzin, ale jest to czas elastyczny, ponieważ tak naprawdę ciężko określić ile czasu dziecko śpi, a ile czuwa. Należy pamiętać, że nie można porównywać snu niemowlęcia ze snem dorosłego człowieka. To właśnie podczas snu mózg dziecka najbardziej się rozwija, a przysadka uwalnia hormon wzrostu, który jest odpowiedzialny za to, by dziecko rosło.

Maluchy uwielbiają rozbijać sen na kilkuminutowe drzemki, ponieważ nie odróżniają rytmu dnia, nie dostrzegają kiedy jest dzień, a kiedy noc, więc nie należy czekać do wieczora, jako najlepszego czasu na sen niemowlęcia. Jeżeli Twoje dziecko zasnęło w trakcie dnia, zrób to samo! Połóż się obok Malucha i podaruj sobie chwilę wytchnienia i regeneracji.

Pamiętaj tylko o tym, by temperatura w której leżycie była sprzyjająca i optymalna dla Twojej pociechy. Najbezpieczniejsza temperatura powinna wynosić 18-22 stopnie, to temperatura, w której dziecku jest ciepło i przytulnie. Nie zaleca się przykrywać dziecka kołdrą, czy owijać dodatkowym kocem, ponieważ zamiast pomóc – zaszkodzimy i takiego Maluszka zwyczajnie przegrzejemy.

Jeżeli dziecko zasnęło, a Ty chcesz się położyć obok niego polecamy HIT ostatnim miesięcy – gniazdo niemowlęce. Gniazdo niemowlęce to materacyk, który z każdej strony otoczony jest mięciutkimi brzegami, dzięki temu dziecko po pierwsze będzie spało na wznak, a po drugie wysokie brzegi ochronią Maluszka przed wyturlaniem.

Gniazdo niemowlęce jest małe i lekkie, śmiało możesz je przenosić w miejsca, w których aktualnie jesteś. Drzemka na dywanie? A może w Twoim łóżku? Czemu nie! W końcu najważniejsze to być razem.