Czy obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest wystarczalne?

0
363

Nie od dziś prawdziwym i mającym swój sens jest przekonanie, że bez czegoś takiego, jak ubezpieczenie zdrowotne nie powinno się wychodzić z domu. Ubezpieczenie tego typu stanowi dla nas duży bufor bezpieczeństwa, za sprawą którego nie musimy się obawiać sytuacji, w której ulegniemy wypadkowi albo zachorujemy i będziemy musieli płacić horrendalne sumy pieniędzy za to, by zajęli się nami specjaliści (a także chociażby za przewiezienie nas do szpitala czy wykonanie podstawowych badań).

Na szczęście polskie prawo zobowiązuje nas do posiadania państwowego ubezpieczenia zdrowotnego – i rzeczywiście każdy z nas takowe posiada, o ile pracuje na terytorium Polski w oparciu o umowę o pracę / umowę zlecenie (jedynym wyjątkiem jest umowa o dzieło), albo też spełnia jeden z wielu kryteriów objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem (przykładowo jest uczniem lub studentem do 26 roku życia, bądź też emerytem czy rencistą). Czy jednak sam fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego jest wystarczalny? Okazuje się, że nie, a ubezpieczenie tego typu nie sprawia, że w przypadku zachorowania będziemy ekspresowo i należycie obsłużeni. Najczęściej będziemy musieli ustawić się w kolejce, gdyż do lekarza-specjalisty czeka już zwykle mnóstwo osób równie potrzebujących, co my sami.

Jakie są alternatywy dla obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego?

Niestety, w tej chwili i przy obecnej strukturze prawa nie ma realnych alternatyw dla obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wynika to jednak z braku opcji dodatkowych, ale z faktu, że z obowiązkowych świadczeń nie możemy z rezygnować, gdyż… po prostu są obowiązkowe. Nie możemy ich zastąpić prywatną opieką, choć rzeczywiście pakiety medyczne są świetną opcją na bardziej efektywne dbanie o własne zdrowie. W chwili obecnej nie można ich jednak rozpatrywać jako alternatywę, ale bardziej jako uzupełnienie oferty prezentowanej przez państwową służbę zdrowia.

Czemu warto zdecydować się na prywatne pakiety medyczne?

Nawet jeśli prywatne pakiety medyczne nie są alternatywą, a zaledwie formą uzupełnienia ubezpieczenia, które narzuca nam rząd, ich zakup właśnie jako dodatek ma dużo sensu i niesie ze sobą sporo korzyści. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • możliwość pominięcia kolejek – jest to bardzo ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację państwowej służby zdrowia. Kolejki w tym momencie są naprawdę ogromne – a zdarza się tak, że chorujemy przewlekle i danego specjalistę musimy odwiedzać regularnie, a nierzadko na porządku dziennym. Opieka prywatna daje nam taką możliwość.
  • dostęp do większej ilości specjalistów – prywatnie działające firmy mogą sobie pozwolić na zatrudnianie specjalistów w niemal każdej dziedzinie medycyny – nawet tej zajmującej się bardzo rzadkimi chorobami.
  • szersza oferta leków i zabiegów refundowanych – w zakresie usług oferowanych przez prywatne pakiety medyczne znajdują się między innymi takie usługi dodatkowe, jak indywidualna rehabilitacja, pielęgniarskie wizyty domowe czy pomoc w dostarczeniu leków, których próżno szukać w rządowym odpowiedniku.
  • możliwość polegania na nich – w przypadku inwestowania w pakiety medyczne możemy mieć pewność, że firma oferująca je spełni wszystkie oczekiwania, jakie możemy przed nimi stawiać, a przede wszystkim wywiąże się ze swojej oferty w należyty sposób. Bez zmuszania nas do czekania i dodatkowego stresowania się.

Jedyną wadą tego typu opieki jest fakt, że musimy za nią dodatkowo płacić.

Podsumowanie

Choć w dzisiejszych czasach nie ma żadnych alternatyw dla obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż po prostu nie ma możliwości zrezygnowania z niego na rzecz czegokolwiek innego, można uzupełniać je oo dodatkowe pakiety medyczne, proponowane przez prywatne firmy z branży medycznej. Jest to świetne i coraz częściej wybierane rozwiązanie, pozwalające spać spokojnie, a przy okazji omijać kolejki do specjalistów i liczyć na szerszy wachlarz świadczeń. Prawdą jest, że płacimy za to dodatkowe pieniądze, lecz powiedzmy sobie szczerze – cóż w życiu jest ważniejszego i bardziej wartego pieniędzy, niż nasze zdrowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here