Czego możemy nauczyć się od dzieci?

0
884

Prawdomówność, szybkie uczenie się i radzenie sobie z ryzykiem. To umiejętności których możemy nauczyć się od dzieci. One nieustannie działają i doświadczają świata. Dzieci skupiają na działaniu, a nie osiąganiu celu. Takie podejście zapewni Ci większy spokój, elastyczność i skuteczność działania. Przestaw się z dorosłego oceniania na odczuwanie. Wsłuchaj się w siebie i poczuj czego chcesz, a potem zrób to.  Odzyskaj kontakt z własnym ciałem. Tak jak dziecko, które czując w ciele opór, nie kontynuuje ruchu. Jako dziecko, kiedy uczyłeś się chodzić upadałeś wiele razy. I wiesz, dlaczego umiesz chodzić i biegać? Bo pomimo wielu porażek, stawałeś na nogi i próbowałaś dalej. Aż do skutku. Działaj tak dalej, a osiągniesz swoje cele.

Kiedy zdarza się coś nieoczekiwanego, w pierwszej chwili nie wiesz co robić. Ogarnia Cię złość i poczucie bezradności. Poczekaj, aż minie pierwsze obezwładniające poczucie lęku i złości. Wstrzymaj się z działaniem do momentu, aż będziesz potrafiła określić swoje uczucia i ułożyć racjonalny plan na przyszłość. W sytuacji „stania pod ścianą” mamy do wyboru trzy strategie działania. Pierwsza to zaakceptowanie nowej sytuacji i czekanie, co wydarzy się dalej. Czasem trzeba sobie odpuścić i nie robić zupełnie nic. Wykorzystaj ten czas na skupienie się na innych aspektach życia.

Drugą strategią poradzenia sobie z trudnościami jest zacisnąć zęby i dołożyć jeszcze więcej starań do pracy. Odważ się poprosić o pomoc innych, aby dojść do wyznaczonego celu. Napotykając na przeszkodę możesz dojść do wniosku, że dana rzecz nie jest dla Ciebie i decydujesz się iść w innym kierunku.

Na przeszkody w swoim życiu trafisz na pewno. Kwestią jest co postanowisz z nimi zrobić. Spójrz na przeszkodę z szerszej perspektywy. To co dziś wydaje Ci się rzeczą nie do pokonania, w perspektywie całego życia jest mało znaczącym wydarzeniem. Rozejrzyj się na boki. Może jest tam coś, czego wcześniej nie dostrzegałaś, a co może dać Ci dużo satysfakcji lub nawet wskazać nowy kierunek w życiu.

Autor: Joanna Mielniczuk

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.