Co zrobić z nadpłatą podatku?

0
545

Zarabianie pieniędzy w Polsce wiąże się z koniecznością płacenia podatków. Każdy kto zarobił w danym roku podatkowym nawet jedną złotówkę, jest zobowiązany do złożenia odpowiedniej deklaracji PIT. Niezależnie od tego czy jesteśmy przedsiębiorcami, czy też pracownikami na etacie, jeżeli zarabiamy, koniecznie musimy się rozliczyć z fiskusem.

Zapłacenie zbyt wysokiego podatku
Przy corocznym rozliczaniu się z osiągniętych dochodów może okazać się, że wpłacona na naszą rzecz zaliczka na podatek dochodowy będzie zbyt wysoka niż ta, którą wynika z naszego rozliczenia. W takiej sytuacji możemy otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Tego rodzaju sytuacje mogą się zdarzyć. Wynikać mogą z następujących przyczyn:

– zaliczki pobrane na podatek zostały naliczone według wyższego stopnia skali podatkowej niż wymagany jest u podatnika
– została zastosowana błędna, zawyżona kwota podatku ryczałtowego
– podatnik osiągnął dochody niższe niż obowiązująca w danym roku kwota wolna od podatku
– zostały zastosowany odliczenia oraz ulgi, które zmniejszają należny podatek

Co zrobić z nadpłatą podatku?
W przypadku wystąpienia nadpłaty, może nastąpić kilka scenariuszy. Jeżeli podatnik posiada jakieś zaległości podatkowe albo jakieś aktualne zobowiązania, to występująca nadpłata zostanie przekazana na ich pokrycie. Stanie się to w sposób niezależny od podatnika. Operacja ta zostanie wykonana przez Urząd Skarbowy. Jeżeli natomiast podatnik nie posiada żadnych zaległości ani zobowiązań, to kwota nadpłaconego podatku zostanie mu zwrócona. Zwrot może nastąpić w postaci gotówki lub na konto bankowe.

Jest także opcja, z której podatnik może skorzystać. Mianowicie pieniądze z nadpłaty mogą zostać wykorzystane na pokrycie zobowiązań podatkowych, które powstaną w przyszłości. Żeby to nastąpiło, trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym odpowiedni wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki.

Kiedy nadpłata zostanie zwrócona?
Nadpłata podatku zostaje zwrócona podatnikowi w terminie do trzech miesięcy od dnia, w którym zostało złożone zeznanie podatkowe. Czyli jeżeli podatnik złoży swoją deklarację już na początku roku, oznacza to, że szybciej otrzyma zwrot pieniędzy. Warto wiedzieć, że w przypadku rozliczania PITu przez internet, zwrot nadpłaconego podatku nastąpi zazwyczaj szybciej niż w przypadku tradycyjnej metody rozliczania się.