Botoks czy kwas hialuronowy?

0
940

Zainteresowanie medycyną estetyczną stale rośnie. W szczególności wiele pań decyduje się na zabiegi wykorzystujące kwas hialuronowy oraz toksynę botulinową, czyli tak zwany botoks. Mimo, że zabiegi te z roku na rok są coraz popularniejsze to jednak wciąż wiele osób (nawet zainteresowanych medycyną estetyczną) nie do końca potrafi zauważyć różnice pomiędzy jednym a drugim zabiegiem. Dlatego też w niniejszym artykule sprawdzimy na czym polega różnica i który zabieg lepiej wybrać.

Botoks

Botoks to nazwa preparatu, który słynie z szerokiego zastosowania w medycynie estetycznej. Zawiera w swoim składzie neurotoksynę, która osłabia lub całkowicie przerywa przewodnictwo nerwowe mięśni. Efektem takiego działania jest wygładzenie zmarszczek. Nie każdy wie, że dodatkowo botoks stosuje się w celu redukcji nadmiernej mimiki, zbyt dużej potliwości, leczeniu zeza, migren oraz kurczu powiek. Czas działania botoksu na tkankę wynosi około 3-4 miesiące. Zabieg przy użyciu toksyny powtarza się około 3-4 razy w roku.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to w przeciwieństwie do botoksu substancja, która naturalnie występuje w organizmie. Wraz z upływem lat jego stężenie spada co doprowadza do powstania zmarszczek. W medycynie estetycznej stosowana jest syntetyczna odmiana kwasu hialuronowego. Efektem jest nawodnienie skóry oraz pobudzenie procesów odnawiających witalność skóry. Zabieg jest stosowany w celu redukcji zmarszczek lub w celu modelowania rysów twarzy. Zastosowanie kwasu hialuronowego również jest zabiegiem regularnie powtarzanym co kilka miesięcy.

Botoks vs kwas hialuronowy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który zabieg jest lepszy. To na jaką metodę walki o młodą i witalną skórę się zdecydujemy w dużej mierze zależy od lekarza. Należy udać się do gabinetu medycyny estetycznej (np. Medycyna estetyczna w Centrum Medestetic) żeby podczas konsultacji wybrać odpowiednią metodę.

Obie metody są bezpieczne i co ważne nie wykluczają aktywności zawodowej pacjenta. Należy jednak się liczyć z tym, że w pierwszych dniach po wykonanym zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki. Pierwsze efekty zabiegów są widoczne dosyć szybko (7 dni jest to czas jaki toksyna botulinowa potrzebuje do aktywacji). Natomiast w przypadku wypełniaczy ostateczny efekt zabiegu tak naprawdę jest widoczny dopiero po około 14 dniach, kiedy preparat „ułoży się w skórze”.

Podsumowując, jeśli rozważasz zabieg najlepiej wybór pomiędzy botoksem a kwasem hialuronowym dokładnie przekonsultować z lekarzem. Wiele zależy od tego jakie miejsce w swoim ciele chcesz poprawić. Na przykład na zmarszczki na czole stosuje się botoks (który paraliżuje mięsień i tym samym zmarszczki trochę się rozprostowują). Dopiero w drugim kroku stosowany jest kwas hialuronowy jako środek pomocniczy. Z kolei kwas hialuronowy idealnie wypełnia bruzdy nosowo-wargowe oraz tak zwane bruzdy palacza, jest też powszechnie stosowany przy wypełnianiu ust oraz korekt w okolicach nosa. To tylko kilka różnych przykładów ilustrujących to, że żeby wybrać pomiędzy botoksem a kwasem hialuronowym niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.