Anemia – przyczyny, objawy, leczenie

0
1548
hematolog Warszawa

Kręci Ci się w głowie? A może często miewasz migreny, Twoja skóra jest blada, masz duszności, czujesz przewlekłe zmęczenie, senność i znaczny spadek koncentracji uwagi? Koniecznie wykonaj choćby podstawowe badania krwi. To one wykluczą bądź wskażą problem z anemią. Okazuje się, że właśnie takie są pierwsze objawy tego podstępnego schorzenia, które bardzo często jest niestety bagatelizowane, a tak naprawdę może wyrządzić sporo krzywdy naszemu organizmowi. Dowiedz się więcej o anemii, obserwuj własne ciało i reaguj po zauważeniu pierwszych objawów.

Co to jest anemia?

Anemia to niedokrwistość. Najczęściej przyczyną występowania tej choroby są niedobory odpowiednich wartości odżywczych, w tym witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza czy enzymów szlaku glikolizy. Tendencje do anemii mogą być też uwarunkowane genetycznie, choroba pojawia się również w wyniku konfliktu serologicznego.

Pierwsze objawy anemii

Jak wspomnieliśmy na wstępie, pierwsze symptomy anemii nie są proste do zdiagnozowania, a sam chory przeważnie je bagatelizuje. Przewlekłe zmęczenie, ospałość, problemy z koncentracją uwag, pamięcią czy bladość skóry i zawroty głowy uznaje za oznaki zbyt aktywnego trybu życia, braku odpoczynku czy stresu.

Należy jednak zaznaczyć, że anemia musi być szybko rozpoznawana i poddawana leczeniu. Powikłania w przypadku niedokrwistości mogą być naprawdę poważne. Warto zdać sobie sprawę, że nieleczona anemia może trwale uszkodzić funkcjonowanie układu nerwowego. W skrajnych przypadkach może być nawet przyczyną śmierci. To właśnie dlatego profilaktycznie, minimum raz w roku powinniśmy przeprowadzać podstawowe badania krwi. Na takie może skierować nas internista bądź hematolog. Warszawa i inne miasta w naszym kraju dysponują odpowiednią liczbą placówek, w których takowe można szybko zrealizować.

Leczenie anemii

Aby móc wdrożyć właściwe leczenie, w pierwszej kolejności należy anemię odpowiednio zdiagnozować. Najczęściej wystarczą badania krwi, by móc mówić o anemii i jej konkretnym rodzaju. Z reguły skuteczne leczenie polega na suplementacji niedoborów. W skrajnych przypadkach konieczne może być przetoczenie krwi, przeszczep szpiku albo usunięcie śledziony.

Pacjent, u którego zdiagnozowano anemię, musi być pod stałą opieką lekarza hematologa. To specjalista tej dziedziny zajmuje się diagnostyką i skutecznym leczeniem chorób krwi oraz całego układu krwionośnego. Pamiętaj, że anemię można szybko zwalczyć, ale niezbędna jest w tym celu profesjonalna pomoc i właściwe leczenie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.