Obliczanie BMI

0
306

Obliczanie wskaźnika masy ciała, tak zwanego BMI jest ogólnodostępne w Internecie. Istnieje wiele propozycji kalkulatora BMI. Jeden z nich znajdziesz tutaj https://www.bmi-kalkulator.pl/.

 

Obliczanie BMI już chyba śmiało możemy nazwac modą, za którą podąża coraz większa ilość osób. Jest to skrót od body mass index i oznacza prawidłową masę ciała dla danego wzrostu. Właściwie obliczając dowiemy się na jakim etapie jest nasza waga. W którym pułapie się mieścimy i jak bardzo potrzebujemy zmienić swój tryb życia.

Po co tak naprawdę obliczamy BMI? Przede wszystkim nawiąże ponownie do obowiązującej mody oraz chęci posiadania idealnego ciała. Wykreowany ideał modelek w rozmiarze S, namiętnie wyginające się na pierwszych stronach gazet sprawia, że marzenia o idealnej figurze zaczynają nas interesować. Zgrabna sylwetka zdecydowanie ułatwia chociażby kontakt z innymi osobami, ponieważ osoby szczupłe łatwiej zyskują sympatię otoczenia. Najbardziej jednak powinniśmy się skupić na względach zdrowotnych. Należy wiedzieć, że nie tylko nadwaga może być przyczyną chorób – niedowaga również niesie ze sobą wiele niebezpiecznych chorób.

Obliczanie BMI najłatwiej rozpocząc posługując sie wzorem:

BMI =   waga (kg) / wzrost x wzrost (cm)

Dzieląc swoją wagę przez wzrost do kwadratu uzyskamy odpowiedź na jakim etapie jesteśmy,

Obliczanie BMI stosuje się tak samo w przypadku kobiet i mężczyzn.  Wyniki należy interpretować podobnie.

Zakres wartości BMI:

  • < 16 – wygłodzenie
  • 16 – 16.99 – wychudzenie
  • 17 – 18.49 – niedowaga
  • 5 – 24.99 – waga prawidłowa
  • 25 – 29.99 – nadwaga
  • 30 – 34.99 – I stopień otyłości
  • 35 – 39.99 – II stopień otyłości
  • > 40 – otyłość skrajna

 

Przykładowe obliczanie BMI:

Osoba posiada 170cm wzrostu, Jego waga oscyluje w granicach 63 kilogramów. Następnie wykonujemy mnożenie 1,70 x 1,70 co daje 2,89, Następnie wartość masy ciała, czyli 63 kilogramy dzielimy przez 2,89. Otrzymujemy wynik 21,80 – jest to wskaźnik wartości BMI dla tej konkretnej osoby. Taki wynik BMI oznacza wagę prawidłową.

Trzeba również wziąć pod uwagę, że np. wynik 24,90 mieści się w normie,ale jednocześnie niebezpiecznie zbliża się do wartości oznaczającej nadwagę. Jest to znak, że należy rozpocząć aktywność fizyczną i wprowadzić zmiany w swojej diecie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku najniższego pułapu. Powinien być to dla nas znak, że trzeba o siebie zadbać, gdyż istnieje możliwość dojścia do niebezpiecznego pułapu niedowagi, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.