Kiedy warto sprawić dziecku zwierzątko?

0
304

Kiedy warto sprawić dziecku zwierzątko?

Dzieci bardzo lubią naśladować swoich rówieśników. Jeśli więc jeden z kolegów naszego dziecka będzie miał zwierzątko, to możemy w niedługim czasie usłyszeć: „mamo ja też chcę mieć zwierzątko!”. Wielu rodziców szybko ulega słodkim namowom dzieci, ale zanim podejmiemy taką decyzję pamiętajmy, że zwierzę również ma uczucia i że opieka nad nim będzie trwałą do chwili jego śmierci. To ogromna odpowiedzialność, dlatego należy znaleźć wszystkie za i przeciw, nim zdecydujemy się na zwierzęcego członka rodziny. Przed wszystkim sprawdźmy, czy prośby dziecka o zwierzątko to nie tylko chęć przypodobania się kolegom. Może być tak, że dziecko kieruje się bardziej narcystycznymi pobudkami jak możliwość zaimponowania innym. Nie jest to dobra droga, ponieważ po pierwszych zachwytach znajomych zwierzątko zacznie nudzić dziecko i przestanie się nim zajmować.

Przed kupnem lub adopcją zwierzęcia warto wytłumaczyć dziecku, że zwierzę jest równie uczuciowe co my i potrzebuje stałej opieki oraz naszej miłości. Tylko wtedy będzie szczęśliwe. Aby przetestować zapał dziecka, warto poprosić je o zajmowanie się cudzym zwierzęciem. Jeśli po kilku miesiącach regularnego wyprowadzania psa sąsiadki czy czyszczenia akwarium nadal będzie chciało mieć własne zwierzę, możemy rozważyć wybór pupila dla dziecka. Przy okazji takie opieki dziecko nauczy się odpowiedzialności, a przy okazji nie skrzywdzimy żadnego zwierzęcia, które po jakimś czasie zostanie odtrącone przez dziecko.

Nasza latorośl musi również być przygotowana na wszelkie niedogodności związane z posiadaniem pupila. Wczesne wstawanie, by wyjść z psem na spacer, wizyty u weterynarz Koszalin, a czasem potrzebna będzie nawet klinika weterynaryjna Koszalin, jeśli okaże się, że nasz przyjaciel wymaga specjalistycznej opieki. Te wszystkie obowiązki towarzyszą posiadaniu zwierzęcia. Jeśli dziecko znając wszystkie te niedogodności nadal będzie chciało mieć zwierzę, możemy dać mu szansę wykazania. Wybierzmy np. dom tymczasowy.

To adopcja porzuconego zwierzęcia, które potrzebuje opieki tymczasowej. Oczywiście dom tymczasowy może stać się domem stałym, jeśli tylko będziemy w stanie dalej opiekować się naszym nowym przyjacielem. Weterynarz Koszalin może pomóc w znalezieniu takich potrzebujących zwierząt. To świetny sposób na pomoc, ponieważ takie niechciane zwierzęta ratowane są przed przepełnionymi schroniskami. Oczywiście przed przyjęciem zwierzęcia pod nasz dach należy sprawdzić, czy nasze dziecko nie ma uczulenia na sierść albo pierze. Warto wykonać testy alergiczne, które to wykluczą. Dopiero wtedy możemy bezpiecznie przyjąć zwierzę pod nasz dach. Warto skonsultować się również z weterynarzem np. Vetcor który fachowo doradzi nam w zakresie opieki i pielęgnacji pupila.